Vogue V8804 (Chanel Tarzı Ceket / Chanel Style Jacket) - Part 4

Merhaba,

Bir hafta kadar Londra'daydım. Türkiye'de bulamadığım dikişle ilgili iki kitap aldım. Dönünce, Couture Sewing kitabından ceketin dikişiyle ilgili bir şeyler okudum. Bu nedenle ceketime bir süre ara verdim.

Hello,

I was in London for more than one week. I bought two sewing books which are unavailable in Turkey. After my return, I read the Couture Sewing book about the sewing techniques of the jacket. That's why I took some time off sewing the jacket.


Astar kumaşı kestim, işaretlerin bir kısmını kopya kağıdı ile aktardım. Buklet kumaşa da işaretleri iple aktarıyorum. İp dolanmasın sürekli diye balmumundan geçirip ütüyle sabitliyorum. Kumaştaki işaretler fotoğrafta görünmemiş ama aslında daha belirginler.

I cut the lininig and transferred the marking with copy paper. I transfer the markings to bouclet fabric with thread. To prevent the thread tangling, I stabilize it with wax and then by pressing. The markings on bouclet is not visible in the photo but they are more apparent in reality.Devamı yakında...

Coming soon...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ankara'da Kumaş Nereden Alınır?

Pazen Operasyonu

Ters Aplikeli Yelek Nasıl Dikilir? / How to Sew a Vest with Reverse Appliqué?