Sıcacık Kırmızı Polar Mont Nasıl Dilkilir? / How to Sew Cozy Red Polar Coat?

Merhaba!

Bir süredir uzaklardaydım. Nerede mi? Polar montumu zorlu ve soğuk dağ şartlarında test ediyordum :) Yer: Erciyes Dağı, Kayseri, Türkiye.

Hi!

I was away for some time. Where? I was testing my polar fleece coat under challenging and cold mountain conditions :) Location: Erciyes Mountain, Kayseri, Turkey.


Gerçekten sıcak tutuyor ve kombinlemesi çok kolay. Bir tane de ince kumaştan baharlık olarak dikeceğim.

It realy keeps warm ve it's easy to combine. I'll sew another one with a fine fabric for spring/fall.

Hatırlayalım bakalım kutudan ne çıkmıştı:
 • Kalıp
 • Polar kumaş
 • Uygun renkte ip
 • Uygun renkte fermuar
 • Tela
 • Yazılı anlatım
Let's remember what I got in the box:
 • Pattern
 • Fleece fabric
 • Matching thread
 • Matching zipper
 • Interfacing
 • Written tutorial


Polar kumaşı (ters yüz üstte) geniş bir yüzeye yayıyoruz. Benim yemek masam cam olduğu için kumaş kayıyor, o yüzden yere serdim. Kumaşın üst sol kenarına, kalıbın sol üst kenarını denk getirerek, kalıbı kumaşın üstüne koyuyoruz. Kalıbın yazılı yüzü yukarı bakacak. Kumaş, hem alt kenardan hem de sağ kenardan kalıp kağıdına göre daha büyük.

We place the fleece fabric (wrong side up) on a wide space. My dinner table made of glass so the fabric slips away. Thus, I placed on the floor. We put the pattern on the fabric by matching the upper left corner of pattern with the upper left corner of the fabric. Written side of the pattern will be upwards. The fabric is bigger both on the bottom edge and the right edge.
Ilık buharsız ütüyle her noktayı yavaşça ütüyle yapıştırıyoruz. Arada yapışmış mı diye kontrol edebilirsiniz.

We join all the points with warmish iron with no steam. Once in a while, you can check whether they have joined well.
Kalıp parçaları, kumaş israfını önlemek için en iyi şekilde yerleştirilmiş.

The pattern pieces are placed in the optimum arrangement to prevent fabric waste.


Kumaş ve kalıp tamamen birbirine yapıştıktan sonra kalıp parçalarını kumaşla birlikte dikiş paylarının dışından kesiyoruz.

After joining the fabric and the pattern completely, we cut the pattern pieces with the fabric at the outside of the seam allowances.

Kalıptaki işaretleri kumaşa aktarmayı unutmayın!

Do not forget to transfer the markings of the pattern to the fabric!Şu güzel kırmızı yığında bakın!

Check this beautiful red pile!


Tela kumaşın üstüne tela kalıbını yerleştiriyoruz ama ütülemiyoruz! İğne ya da ağırlıkla sabitleyip, kalıp parçalarını altında telayla birlikte kesiyoruz. Telayı da kumaşı bol göndermişler, artanları yeni projelere saklıyoruz :)

We place the interfacing pattern on the interfacing but we do not iron! After fixing with pins or wieghts, we cut the pattern pieces together with the interfacing under. They have sent both the fabric and the interfacing a lot more than necessary, we keep the remnants for the new projects :)Telalanan parçaların dikiş payı, tela yapıştıktan sonra çekme olabilir diye daha büyük verilmiş. Telaladıktan sonra bu parçaları kontrol edin.

Şimdi, kalıp parçalarını kumaş parçalarından ayırıp dikişe başlayabiliriz. Merak etmeyin, kumaşta hiç yapışkan izi kalmıyor. Parçaları birleştirirken işaretlere dikkat edersek, birkaç saatte çok güzel bir montunuz olacak :)

The seam allowances of the pieces to be interfaced is wider in case there will be some shrinking after interfacing. Check these pieces after interfacing.

Now, we can separate the pattern pieces from the fabric pieces. Don't worry, there will be no trace of glue on the fabric. If we are careful about the markings while sewing the pieces, we will have a very beautiful coat in a couple of hours :)Bu arada, yeni makinem çok güzel kenar temizliyor, çok sevdim bu dikişi.

By the way, my new machine is really good to clean the edges, I loved this seam.


 
Kumaşın mutlu eden dönüşümü :) Teşekkürler Al ve Dik bu güzel hediye için!

Happifying transformation of the fabric :) Thanks Al ve Dik for this beautiful gift!


Sevgiler!

With love!

Yorumlar

 1. kırmızı polar mont çok yakışmış...
  bir Kayserili olarak kışın Erciyes'e gitmediğime yanarımmmm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekür ederim Kerime Hanım. Ben ilk defa Erciyes'e çıktım ve hayran kaldım. Gerçekten çok heybetli bir dağ. Yazın da kaymaya değil, pikniğe gitmeyi planlıyorum :)

   Sil
 2. Ne kadar kolay dikiş! Çok da yakışmış:)

  YanıtlaSil
 3. Hahaha çok hoşuma gitti,kırmızı polar mont,soğuk testini geçti mi,dikişlerinde kayarken sökülme oldu mu,karın beyazıyla uyumu nasıldı...Bütün bunları bilmek istiyorum :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soğuk testini geçti, hatta şu an Ankara'da lapa lapa kar yağıyor o yüzden gene giydim polarımı :) Terzi Begüm diker de sökülür mü hiç diyeceğim ama bazen sökülmeler olabiliyor ama bu sefer sağlam! Kırmızı ve beyazdan çok birbirine yakışan renk var mı, bakınız: bayrağımız :D

   Sil
 4. Çok yakışmış kırmızı mont, anlatım için de teşekkürler:)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ankara'da Kumaş Nereden Alınır?

Pazen Operasyonu